Odpovědnost za stav zubů dětí nesou jejich vlastní rodiče. Pečují o jejich zoubky v období, kdy nejsou schopny se o zuby samy postarat, učí je o své zoubky pečovat – upevňují jejich hygienické návyky Stav dočasného – mléčného chrupu je důležitý pro vývoj stálých zubů. První zuby nejen, že drží místo pro stálé zuby, ale jsou naprosto nezbytné pro správný vývoj čelisti.
Zubní kaz ohrožuje dětské zoubky mnohem víc než dospělé. Na jedné misce vah je správná péče na druhé misce vah stojí stravovací návyky. Jak předejít onomu zmíněnému zubnímu kazu Vám bude při každé preventivní prohlídce Vašich dětí náležitě vysvětleno. Při preventivní prohlídce máte možnost zkonzultovat případné problémy a získat profesionální (fundované) odpovědi na své dotazy.
Zuby – obzvlášť dětské mají na povrchu hluboké rýhy (fisury), které jsou špatně čistitelné. Stávají se tak kritickým místem pro vznik zubního kazu. Takto vzniklým kazům lze předejít tzv. pečetěním fisur. Jde o preventivní, naprosto neinvazivní a bezbolestný výkon, kdy se rýhy zubů zatáhnou jemným filmem bílé hmoty. Zuby jsou pak lépe čistitelné a zabrání se průniku bakterií dovnitř zubu.
Kdy poprvé navštívit se svým dítětem ordinaci?
Návštěvu doporučujeme již v okamžiku začátku prořezávání prvních zoubků to je ještě před dovršením prvního roku věku dítěte.
Již v těhotenství nastávající maminku informujeme o nebezpečí přenosu bakterií, které jsou zodpovědné za vznik zubního kazu, z úst matky či jiných členů rodiny do ústní dutiny miminka. Pro minimalizaci rizika neolizujte dítěti dudlík například po pádu na zem – vždy použijte náhradní dudlík nebo jej opláchněte vodou či čajem. Po kojení vytřete navlčenou gázou či vlhkým kapesníčkem dítěti ústní dutinu – obzvláště pod horním rtem, zde se slinami nevymyjí zbytky mateřského mléka. Dítě si již od malinka zvyká na čistotu v ústech a tak v nich pěstujete hygienické návyky. Při krmení neolizujte lžičku, nepijte ze stejného hrníčku a pozor na okusování jednoho kousku potravy či společné olizování jedné zmrzliny.
Vývoj dětského chrupu taky negativně ovlivňuje cucání palce nebo dudlíku ve vyšším věku. Nevhodné je neustálé popíjení sladkého nápoje z lahve s dudlíkem, nebo namáčení dudlíku do medu.