10 omylů v ústní hygieně

1. Žádný plak! Je to sen?
Vůbec ne. S trochou disciplíny a za pomoci správných dentálních pomůcek může mít každý zcela čisté zuby a zdravou ústní dutinu.
2. Stačí si čistit zuby 2x denně po 3 minuty?
Není důležitá délka ani počet čištění. Důležité je, jak si zuby čistíte – tedy technika čištění. Způsob, jak dosáhnout vynikajícího zdraví ústní dutiny, se liší u každého člověka. Jedno pořádné čištění denně je mnohem lepší než více polovičatých.
3. Denní fluorizace = zaručená ochrana?
Ne. Fluorid neochrání zuby, které jsou pokryté plakem. Fluorizovaný plak škodí stejně jako nefluorizovaný. Špatné odstranění zubního plaku má vždy za následek kazy a zánět dásní – gingivitidu.
4. Tvrdými štětinami zubního kartáčku se zuby lépe vyčistí.
Ne. Příliš tvrdá a silná vlákna neproniknou do špatně přístupných prostor zubů. Přispívají k obnažení zubních krčků a mohou způsobit mechanické poškození dásně. Vhodné zubní kartáčky jsou označeny SOFT nebo SENZITIVE nebo SUPER SOFT a SUPER SENZITIVE,ULTRA SOFT,ULTRA SENZITIV.
5. Ústní voda chrání místa, kam se kartáček nedostane?
Ne. Ústní vody nedokáží odstranit plak samy od sebe, jen omezující růst plaku a oddalují jeho destruktivní činnost. Pouze pečlivé manuální čištění, zejména mezi zuby a u dásní, zaručuje dlouhodobou ochranu.
6. Špatné zuby jsou pro naši rodinu typické.
Není pravda. Zubní kazy ani zánět dásní nejsou dědičné choroby. I v případě geneticky přenesené slabosti zubů, tvaru zubů, složení slin je ústní hygiena tím nejlepším způsobem, jak zajistit zdravou ústní dutinu.
7. Žádná bolest, žádné krvácení – žádný problém.
Ne. Paradentóza a špatný dech nebolí. Zubní kaz také začíná bez bolesti. Škodlivé účinky plaku zůstávají dlouhou dobu skryté.
8. Špatný dech pochází ze žaludku?
Ve většině případů ne. Ke špatnému dechu kromě tabáku, kávy, česneku, cibule a jiných, přispívají bakterie v ústní dutině, které jsou v neodstraněném plaku na zubech, v prasklinách hřbetu jazyka a v dásňových kapsách.
9. Krvácející dásně se musí při čištění šetřit.
Ne. Pokud dásně krvácí svědčí to o probíhajícím zánětu dásní – gingivitidě. Ten vznikl vlivem nedostatečné hygieny a vlivem neodstraněného zubního kamene. Aby se zánět vyléčil, je potřeba dáseň  o to více masýrovat měkkým zubním kartáčkem. Vždy masírujte dáseň ve směru svislém – od dásně směrem k zubu (od červeného k bílému).
10. Může se člověk sám naučit ústní hygieně?
Ne. Nedosáhnete dobré ústní hygieny, pokud nejdříve nedostanete podrobné profesionální rady a instrukce o vhodných pomůckách dentální hygieny. Aktivní pomoc rodičů, při čistění zoubků svým dětem, je potřebná až do období (nejčastěji do 7 let,klidně i déle), kdy je motorika jejich ruky na dostatečné úrovni.