Bělení zubů

Věk a atraktivitu úsměvu lidé hodnotí mimo jiné podle barvy zubů. Bělení zubů prováděli už ve starém Egyptě. Tehdy se používaly přírodní materiály – popel a soda. Trend bílých zubů vznikl v USA. Profesionální bělení se provádí již několik let, domácí bělení bylo v literatuře poprvé popsáno v roce 1989. U nás se stává v poslední době velmi populární. Krásný úsměv omlazuje a zvyšuje sebevědomí.

stav před bělením

stav po bělení

Zesvětlení zubů lze docílit dvěma základními způsoby:

MECHANICKÝM ZESVĚTLENÍM

které je založeno na odstraňování povrchových pigmentů cestou mechanickou. V podstatě jde o profesionální čištění povrchu zubu tzv. depuračními a leštícími pastami a profylaktickými prášky do speciálních ,,pískovaček“.

ZESVĚTLENÍ PŮSOBENÍM CHEMICKÝCH ČINIDEL

při němž dochází ke změně struktury uvnitř horní vrstvy skloviny. Mění se struktura organické složky skloviny, která se podílí na zabarvení zubu. Ostatní složky skloviny (anorganické) zůstávají nedotčeny.
V maloobchodní síti jsou k dispozici bělící zubní pasty, které jsou pro svůj malý bělící efekt vhodné spíš k udržení bílého odstínu profesionálně vybělených zubů. Volně prodejné bělící přípravky jako jsou bělící proužky, gely, bělící pera a podobně ve většině případů nepřináší očekávaný výsledek. Navíc nekontrolovaným, nevhodným a přehnaným bělením může dojít k poškození zubů i dásní. Existují situace, kdy bělení zubů není vhodné. Kontraindikací je těhotenství, kojení, nízký věk, alergie na peroxid vodíku, neošetřené zubní kazy, parodontopatie, erozní změny, odhalené krčky zubů, přecitlivělost zubů.

Žluté zuby se bělí snadněji než zuby šedé. Každý zub má tzv. inherentní potenciál světlosti, což ve skutečnosti znamená, že existuje maximální hranice bělosti, které je možno dosáhnout. Extrémní bělosti ,,amerického“ úsměvu bývá dosaženo většinou jinými způsoby – jsou to bílé korunky či keramické fazety zubů. Je potřeba mít na mysli, že bílé výplně, korunkové náhrady, můstky se chemickými čínidly nevybělí. Je tedy potřeba počítat s jejich výměnou.
Chemické bělení by mělo zásadně probíhat pod odborným dohledem.

PROFESIONÁLNÍ BĚLENÍ

se provádí metodou DOMÁCÍHO nebo ORDINAČNÍHO bělení. Celý proces probíhá s patřičnou odbornou kontrolou stavu dásní a zubů a s doporučením vhodné metody a preparátu..
Při volbě DOMÁCÍHO ,,Home – bleaching“ je na základě otisku chrupui zhotoven, v zubní laboratoři, individuální nosič ( forma), do které je aplikován kvalitní a testovaný bělící gel. Gel působí na zuby ve dne nebo v během spánku. Podle volby denního nebo nočního bělení je určena koncentrace ( síla) bělícího činidla.
Pro dosažení kýženého efektu je potřebná správná aplikace, správná doba bělícího procesu a vhodná koncentrace gelu. Bělící činidla pro domácí bělení pod supervizí lékaře jsou dostupná výhradně v ordinacích. První efekt se při domácím bělení objevuje obyčejně po 3 dnech. Výhodou domácího bělení je pohodlí domova, regulace výsledného odstínu, regulace citlivosti zubů a možnost opakovaného přebělení. Každá opakovaná bělící kůra je rychlejší.
ORDINAČNÍ BĚLENÍ je určeno pro pacienty, kteří požadují dosažení maximálního bělícího účinku v krátkém čase – během jednoho nebo dvou sezení v ordinaci. Používaný bělící gel má stejnou účinnou látku, ale vysokou koncentraci – jde o 35-40% peroxid vodíku.
Vzhledem k vysoké koncentraci může dojít k poškození sliznice, proto je kladen důraz na bezpečnost ( izolaci dásní a rtů) a na důsledné dodržování postupu včetně aplikačních časů.
Tento proces je možné urychlit použitím světla generovaného laserovou, halogenovou nebo plazmovou lampou. Jde však pouze o urychlení procedury, nikoli o zvětšení výsledného efektu, navíc na úkor bezpečí pro zubní sklovinu a stav dásní. Navíc rekolorace (návrat k tmavšímu odstínu) je rychlejší. Zvýšená citlivost zubů, která může být dočasným nežádoucím účinkem bělení, je v tomto případě častější.
Při bělení je potřeba mít na mysli, že přirozeně působí zuby, které nejsou světlejší než oční bělmo.
Bělené zuby udržujeme pravidelnou péčí. Pro uchování bílého odstínu čím jak nejdelší dobu je vhodné používání ,,bělících“ zubních past. Pozor však na to, aby nešlo o pasty s vysokou abrazivitou (brusným efektem). Bílý odstín není trvalý. I na bělených zubech se usazují povrchové pigmenty a struktura skloviny se časem mění. Bílý odstín vydrží průměrně 1-2 roky. U kuřáků, konzumentů černého čaje a kávy je návrat k tmavším zubům(rekoloraci) rychlejší. Bělící kůru je možno po čase znovu podstoupit.

Proč profesionální bělení pod supervizí lékaře?

  • pouze lékař určí, zda je v konkrétním případě bělení vhodné
  • pouze v ordinaci je doporučen správný způsob bělení
  • pacient je po celou dobu pod kontrolou odborníka – takže je možná korekce případných pacientových chyb a nežádoucích průvodních jevů v průběhu bělení (např. zvýšené citlivosti zubů)
  • v ordinaci jsou k dispozici prověřené, čerstvé a certifikované preparáty
  • všechny bělící přípravky distribuované prostřednictvím zubních ordinaci jsou funkční a bezpečné